Внутрішньолікарняні інфекції становлять загрозу не тільки для пацієнтів, а й для медичних працівників. Задля ліквідації та профілактики епідемічного процесу необхідно знати його закономірності. Тож у рубриці «Інфекційний контроль» цього разу розглядаємо взаємодію макроорганізму (пацієнтів і медичного персоналу) і мікроорганізму (збудника інфекції), яка призводить до поодиноких або множинних захворювань ВЛІ.
Дезінфекція як спосіб профілактики інфікування повинна бути не тільки максимально ефективною проти збудників хвороб, а й максимально безпечною для тих, хто її проводить. У зв’язку з цим рекомендуємо звернути увагу на матеріал щодо техніки безпеки під час роботи з дезінфекційними засобами. Впевнені, дотримання цих рекомендацій дозволить вам уникнути багатьох проблем.
Також пропонуємо вашій
увазі зразок правил профілактики внутрішньолікарняної інфекції в хірургічних
стаціонарах, в операційному блоці та відділеннях перинатального центру.
Одна з основних функцій головної медичної сестри — керувати роботою молодшого медичного персоналу закладу, зокрема контролювати додержання медсестрами робочого графіка. Тож, як і будь-який керівник, вона часто стикається з запізненнями на роботу. Вчасний прихід працівників — одне з обов’язкових трудових правил, яких вони повинні дотримуватися. Однак є працівники, що порушують це правило і запізнюються. Яким чином можна притягнути порушника до відповідальності та як це правильно оформити документально, читайте у рубриці «Трудові відносини».
На жаль, протягом десятиліть у нашій країні складалось негативне уявлення про харчування пацієнтів стаціонарів. Українські пацієнти звикли в лікарнях їсти те, що принесуть родичі з дому, або ж куплять у магазині поряд. Ці стереотипи дуже важко подолати, навіть попри те, що останнім часом ситуація змінюється у кращий бік. Ознайомитися з досвідом колег щодо організації харчування пацієнтів українських лікарень запрошуємо до рубрики «Організаційні питання».
До зустрічі у наступному
місяці!