Результати анонімного опитування медиків про впровадження інфекційного контролю
Впровадження заходів із профілактики інфекцій та інфекційного контролю (далі — ПІІК) у закладах охорони здоров’я (далі — ЗОЗ) відіграє вирішальну роль не тільки в профілактиці інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги (далі — ІПНМД), а й у забезпеченні готовності й реагуванні в критичних ситуаціях, що пов’язані із розповсюдженням інфекційних хвороб.
ПІІК базується на практичному доказовому підході і потребує постійних дій на всіх рівнях організації системи охорони здоров’я. А мінімальні вимоги інфекційного контролю є універсальним та обов’язковими для кожного медичного працівника та пацієнта, під час будь-якої їхньої взаємодії. Без ефективних заходів ПІІК неможливо досягнути надання якісної медичної допомоги.
Багато ЗОЗ демонструють активну участь і прогрес у розширенні дій для впровадження мінімальних вимог і основних компонентів програми ПІІК. Підтримання та подальше розширення цього прогресу в довгостроковій перспективі є надзвичайно важливою умовою для розбудови системи охорони здоров’я в Україні.
Щоби виявити труднощі, які виникають під час впровадження заходів з ПІІК у ЗОЗ, Центр громадського здоров’я провів анонімне опитування медичних працівників. Респонденти залишали свої запитання, відгуки і відповіді на запитання анкети в таких категоріях:
- організація роботи відділу з інфекційного контролю та план дій із ПІІК;
- впровадження покращення гігієни рук;
- інфекційний контроль за туберкульозом;
- використання ультрафіолетового випромінювання в закладах охорони здоров’я;
- рутинний епідеміологічний нагляд за інфекційними хворобами, пов’язаними з наданням медичної допомоги.
Всього в опитуванні взяли участь 424 людини, з яких лише 31,8% зазначили, що в їхніх закладах створені відділи з інфекційного контролю (далі — ВІК) у повному складі, а 8,7% респондентів відповіли, що не планують створювати ВІК.
Що важливо, 47,8% опитаних зазначають, що протягом останнього року змінили свою точку зору щодо ПІІК та зрозуміли необхідність впровадження доказових практик з профілактики інфекцій у своїй роботі, а 19,3% і раніше намагалися дотримуватися доказових практик.
Проте залишається категорія медичних працівників, які не підтримують впроваджувані зміни: висловлюють своє негативне ставлення — 3%, дотримуються мінімальних вимог законодавства та вважають, що їхнє ставлення нікого не цікавить — 16,1%, утрималися від відповіді — 13,9% опитаних.
Майже половина респондентів (47,1%) зазначили, що їм не вистачає практичного навчання з ПІІК. Створення програми підготовки фахівців за спеціальністю «Профілактика інфекцій та інфекційний контроль» є вимогою часу.
Такий формат зворотного зв’язку із працівниками ЗОЗ показав свою результативність, тому ЦГЗ планує використовувати його й у майбутньому.
Нагадаємо, 27 вересня стартує триденний курс "Інфекційний контроль" від Оксани Циганчук, який організовує "Журнал головної медичної сестри". Подробиці за посиланням.
Джерело: За інформацією Центру громадського здоров’я