Хто має право надавати реабілітаційні послуги?

Як повідомляє Український медичний часопис - в Україні досі існує нерозуміння або плутанина щодо того, хто має право надавати реабілітаційні послуги. Це питання виникає не лише у пацієнтів, а й у медичних працівників, які часом плутають межі компетенції таких фахівців.

Роз’яснення Академії Національної служби здоров’я України (НСЗУ)

З 2020 р. на законодавчому рівні в Україні чітко визначено перелік професіоналів, які вважаються фахівцями з реабілітації. Вони мають свою сферу практики та володіють специфічними професійними компетентностями. Такі спеціалісти можуть надавати реабілітаційні послуги як самостійно, так і у складі мультидисциплінарних команд.

Склад таких команд, а також кількість залучених фахівців змінюються залежно від потреб пацієнта та доступних ресурсів. Чим серйозніші порушення функцій і обмеження життєдіяльності у пацієнта, тим більше фахівців може бути задіяно для надання якісної реабілітації.

Ключовими членами мультидисциплінарної команди є також сам пацієнт та його родина чи опікуни, що гарантує клієнтоорієнтований підхід, належний догляд та безпеку.

Перелік фахівців


Отже, в Україні на законодавчому рівні встановлено чіткий перелік фахівців, які мають право надавати реабілітаційні послуги:

  • фізичні терапевти — зосереджуються на профілактиці, ідентифікації та терапії рухових функцій;
  • ерготерапевти — допомагають пацієнтам відновити незалежність у повсякденному житті через адаптацію занять і середовища;
  • терапевти мови й мовлення — працюють з розладами комунікації та ковтання, забезпечуючи комунікативну безбар’єрність;
  • психологи та психотерапевти — підтримують психологічне здоров’я, допомагаючи пацієнтам впоратися з емоційними та когнітивними проблемами;
  • протезисти-ортезисти — забезпечують виготовлення та адаптацію протезів і ортезів. Клінічно оцінюють, призначають, розробляють технічний дизайн та виготовляють протези або ортези;
  • медичні сестри або брати з реабілітації — активно беруть участь у розробленні та реалізації реабілітаційних планів, забезпечуючи догляд і підтримку пацієнтів;
  • лікар фізичної та реабілітаційної медицини — професіонал, який обʼєднує мультидисциплінарну реабілітаційну команду та відповідає за процес реабілітації в цілому.

Усі ці фахівці працюють як окремо, так і у складі мультидисциплінарної команди, що забезпечує комплексний підхід до реабілітації. Кожен з них має свої особливості, сферу практики та набір методів. 

Джерело: Український медичний часопис