Перекис водню для дезінфекції проти SARS-CoV-2. Огляд наукових публікацій і практичних рекомендацій

Респіраторні виділення від інфікованих людей, можуть забруднювати поверхні предметів, створюючи фоміти (забруднені поверхні). Коронавіруси людини, такі як коронавірус важкого гострого респіраторного синдрому (SARS), коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (MERS) або ендемічні коронавіруси людини (HCoV), можуть зберігатися на поверхнях, наприклад, металевих, скляних або пластикових, впродовж до 9 днів. Отже, передача збудника може відбуватися опосередковано через дотик до забруднених поверхонь із подальшим дотиком до рота, носа або очей.

Знезараження поверхонь, до яких часто торкаються руками, наприклад, дверних ручок, запобігає інфікуванню через руки, що актуально для респіраторних інфекцій, таких як коронавірус SARS-CoV-2.

Зрозуміло, що за таких умов багато як медичних працівників, так і пересічних людей зацікавлені в тому, щоб мати достовірну інформацію щодо ефективності дезінфікуючих засобів проти SARS-CoV-2.

На сьогоднішній день найповніший аналіз ефективності активно діючих речовин дезінфікуючих засобів проти коронавірусів, який ґрунтується на систематизованому огляді наукової літератури, був проведений групою дослідників із Німеччини під керівництвом Гюнтера Кампфа (G. Kampf) з Інституту гігієни та екологічної медицини в м. Грайфсвальді і вірусолога Ейке Штайнмана (E. Steiman) з Рурського університету в м. Бохумі й оприлюднений у «Journal of hospital infection». У публікації було зазначено, що деякі дезінфікуючі речовини ефективно знижують інфекційність коронавірусу протягом 1 хвилини, зокрема 0,5 % розчин перекису водню.

Оприлюднена інформація була взята на озброєння фахівцями для складання рекомендацій для практичних працівників. Зокрема, ВООЗ підготувала Тимчасові рекомендації від 15 травня 2020 р. «Cleaning and disinfection of environmental surfaces in the context of COVID-19», у яких рекомендується застосування для дезінфекції пероксиду водню в концентрації 0,5 % при експозиції 1 хвилина. Такий режим вказаний і в «Стандартах медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)», які затверджені МОЗ України.

Однак пізніше, вже в липні 2020 року в цьому ж журналі, ця ж сама група вчених надрукувала уточнення до своєї початкової аналітичної роботи. В цьому уточненні йдеться, що опис ефективності 0,5 % перекису водню в рукописі було вказано на підставі дослідження Omidbakhsh N. and Sattar S. A. (2006 р.), у якому тестувався засіб «ACCEL TB» (виробник «Virox Technologies Inc.»). Цей засіб був описаний як засіб на основі перекису водню, але в особливій «в прискореній формі». Засіб має патент США 6 346 279. Точний повний склад засобу виробником не розкривається. У паспорті безпеки цього продукту, наданому його виробником, декларується лише одна діюча речовина — 0,5 % перекису водню. Таким чином, підсумовують автори огляду, результати щодо 0,5 % перекису водню можна віднести лише до 0,5 % перекису водню в особливій «прискореній формі» (як в засобі «ACCEL TB» і за наявності інших компонентів), а не до перекису водню взагалі. Слід подякувати авторам публікації за таке важливе уточнення!

Для порівняння слід зазначити, що в інструкції із застосування перекису водню з метою дезінфекції (№858-70) встановлено такі режими:

при бактеріальних інфекціях — концентрація розчину перекису водню 3,0 % при експозиції 90 хв або при експозиції 60 хв при дворазовій обробці з інтервалом 15 хв (дезінфекція методом протирання);

при вірусних інфекціях — концентрація розчину перекису водню 4,0 % при експозиції 90 хв або при експозиції 60 хв при дворазовій обробці з інтервалом 15 хв (дезінфекція методом протирання).

Резюме. Наведений аналіз наукових публікацій, офіційних нормативних документів і рекомендацій має практичне значення для правильного вибору засобів і режимів із метою ефективної дезінфекції проти SARS-CoV-2 — збудника COVID-19.

Альтернативні рішення. Дезінфекційні засоби мають різний час дезінфекції проти різних інфекційних збудників. Чим швидше відбувається дезінфекція об’єктів, до яких часто торкаються, тим зручніше персоналу, пацієнтам чи відвідувачам.

Рекомендації ВООЗ і МОЗ України містять рекомендації зі швидкої дезінфекції з використанням дезінфекційних засобів на основі активного хлору при експозиції 1 хвилина: 0,1 % (за активним хлором) для загальної дезінфекції внутрішнього середовища закладів або 0,5 % (за активним хлором) при забрудненні значною кількістю біологічної рідини.

Слід зазначити, що для дезінфекційних засобів на основі активного хлору можуть бути використані й інші режими дезінфекції (економічніші та менш шкідливі для користувача й оточуючих) при триваліших експозиціях (від 15 хв до 60 хв).

Також можуть бути ефективно використані готові до застосування дезінфекційні засоби на основі спиртів у вигляді серветок або розчинів (експозиція 30 секунд).

Є також дезінфекційні засоби на основі сучасних композицій катіонних поверхнево-активних речовин, які за ефективністю та швидкістю противірусної дії не поступаються дезінфекційним засобам на основі активного хлору чи спиртів (час експозиції 30 секунд), але при цьому вони дуже екологічні, незаймисті, нелеткі, сумісні з різноманітними матеріалами (зокрема з пластмасами та лакофарбовими покриттями) і мають додатково мийну та дезодоруючу дію. Такі засоби після застосування не потребують змивання з обробленої поверхні.

Пропозиції ТОВ «Інтердез»

Підприємство пропонує широкий вибір сучасних дезінфекційних засобів на основі активно діючих речовин із різних хімічних груп, які перевірені тривалою практикою і мають ефективні режими очищення та дезінфекції з метою попередження поширення SARS-CoV-2 — збудника COVID-19. Рекомендуємо, серед інших, звернути увагу на такі дезінфекційні засоби:

  • «Новохлор-екстра» — рідкий концентрат на основі гіпохлориту натрію з мийними, антикорозійними, стабілізуючими й ароматизуючими компонентами;
  • «Санітаб» — дезінфекційний засіб у формі таблеток на основі активного хлору;
  • «Неостерил еко» — готовий до застосування універсальний дезінфекційний засіб на основі комбінації двох спиртів і компонентів із пролонгованою дезінфекційною дією, який призначений як для дезінфекції шкіри рук, так і для швидкої дезінфекції поверхонь;
  • «Дезеконом» — концентрований рідкий дезінфекційний засіб на основі сучасної композицій катіонних поверхнево-активних речовин, який має високу дезінфекційну, мийну та дезодоруючу дію, зокрема при експозиції 30 с.